Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Co w pizzy tuczy?

6 listopada, 2023 Co w pizzy tuczy?

Choć pizza jest jednym z najpopularniejszych na świecie dań, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z jej wpływu na naszą dietę i sylwetkę. Każdy wielbiciel pizzy zastanawia się niekiedy: która jej część jest najbardziej kaloryczna i jakie składniki najbardziej przyczyniają się do zwiększenia naszej masy ciała? Aby rozwiać te wątpliwości, przyjrzyjmy się, co w pizzy tuczy.

Sprawdź! Dlaczego pizza jest kaloryczna?

Typy ciasta a zawartość kalorii

Podstawowym składnikiem każdej pizzy jest ciasto. Jego rodzaj i skład może jednak znacząco wpływać na kaloryczność całego dania. Najpopularniejsze są ciasta na drożdżach, które ze względu na zawartość glutenu są dosyć sycące i mogą przyczyniać się do przyrostu masy ciała. Innym typem ciasta jest to na bazie mąki pełnoziarnistej, które zawiera błonnik i jest zdrowsze dla naszego organizmu, jednak równie kaloryczne. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się pizze na cieście bezglutenowym lub na bazie warzyw – np. kalafiora czy brokułów. Te ciasta są zdecydowanie mniej kaloryczne, jednak charakteryzują się specyficznym smakiem i konsystencja, co nie dla każdego jest akceptowalne.

Tłuszcz w składnikach toppingu

Drugi pod względem ważności, ale zdecydowanie pierwszy pod względem kaloryczności element pizzy, to jej topping, czyli to co na niej znajdziemy. Tradycyjnie na pizzy ląduje mozzarella – ser o stosunkowo wysokiej zawartości tłuszczu, a także różnego rodzaju mięsa, w szczególności tłuste kiełbasy i salami. Właśnie one, a nie ciasto, są największym źródłem tłuszczu w pizzy. Pyszna, soczysta szynka, kiełbasa czy boczek to produkty, które bardzo szybko podnoszą kaloryczność pizzy. Ważne jest więc, aby jeśli już decydujemy się na mięsny topping, wybierać te chudsze – np. kurczak albo indyk.

Ukryte źródła kalorii w sosach i dodatkach

Kiedy mówimy o pizzy, warto wspomnieć również o dodatkach i sosach, które często są zapominane, a mogą znacznie zwiększyć kaloryczność dania. Sos czosnkowy, majonez, ketchup, sos barbecue – wszystkie te dodatki, choć wydają się niewinne, w rzeczywistości są źródłem dużej ilości soli, cukrów i tłuszczów. Podobnie jest z dodatkami typu oliwki, kapary, czy anchois – mogą one wpłynąć na ostateczną kaloryczność pizzy, a przy tym są często źródłem dużej ilości soli. Dlatego, zamiast obfitej porcji sosu, warto postawić na świeże zioła – bazylia, oregano, czy tymianek nie tylko dodadzą naszej pizzy aromatu, ale również nie przyczynią się do zwiększenia jej kaloryczności.

Podsumowując, pizza może być zarówno potrawą kaloryczną, jak i stosunkowo lekkim daniem. Wszystko zależy od tego, jakie składniki na nią nałożymy. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że to właśnie topping i sosy są najczęstszym źródłem dodatkowych kalorii.

Zobacz także: Czy można pić wodę po pizzy?

Redakcja avepizza.pl

Redakcja avepizza.pl to grupa specjalistów z zakresu pizzy, przepisów, diety. W naszych artykułach dowiesz się wszystkiego co związane z gotowaniem a w szczególności z pizzą!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

żywność ekologiczna
Czy jeść brzegi pizzy?

Czy jeść brzegi pizzy?

6 listopada, 2023

Co w pizzy tuczy?

Co w pizzy tuczy?

6 listopada, 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

Co w pizzy tuczy?